Ajo prpiqej t shtrinte ndikimin e vet n Ballkan nprmjet zmadhimit t shteteve sllave. how to focus on cricket ball while batting; female rugby referees Silvan Gjeo 9 2014 scribd com. Trevat shqiptare Zeri YT. Mbi bazn e pikpamjeve t shkmbyera q m par, Konferenca i mori edhe vendimet prkatse. Der Standard: Kosova dhe Serbia pranojn nj marrveshje t re- por nuk bien dakord pr asociacionin. Syri. Propozimi i Roms dhe i Vjens ndeshi n kundrshtimin e Fuqive t Antants (Britanis, Francs, Rusis) t cilat prkrahnin aspiratat greke pr t aneksuar krahinat e Kors e t Gjirokastrs. Ktu u ndeshn, si krkesat e palve t interesuara drejtprsdrejti, ashtu edhe pikpamjet e Fuqive q qndronin prapa tyre. Aventura per vendosjen e kufijve te Shqiperise dhe humbja e gjysmes se territoreve. Konferenca e Londrs u ndoq nga delegatt e vendeve t Ligs ballkanike, prfshi Perandorin Osmane dhe Greqin, e cila nuk kishte nnshkruar armpushim. Madje, ajo edhe quhej burg i popujve. Edhe Serbia, njsoj si Greqia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Rusia, prhapte n kancelarit evropiane propagandn se shqiptart nuk jan vese mbetje turke n Evrop, se shqiptart nuk kan luftuar pr liri dhe pavarsi nga Perandoria Osmane, por se kan qen vasal t saj, se shqiptart funksionojn me vlera e tradita turke, arabe dhe persiane, se shqiptart jan prues t natyrshm t interesave turke, arabe dhe iraniane n Ballkan dhe n Evropn e krishter. Claim Your Gifts Here. Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Grej. Si pasoj e padrejtsive historike ndaj shqiptarve, sa ka shqiptar n Ballkan, po aq ka edhe n ngulimet historike t shqiptarve dhe n diaspor n Evrop, n Turqi, n ShBA, n Australi etj. Xhelal Zejneli: KONFERENCA E AMBASADORVE N LONDR (17 dhjetor 1912 maj 1913) III. Petritsch: Plani evropian, hap i mir prpara - Asociacioni s'duhet t'i ngjaj Republika Srpskas. Pr disa aspekte t Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) Sir Eduard Grej shkruan edhe n librin e tij Memoires (Kujtime), botuar nga Payot, Londr, 1925. Kufinjte e Ballkanit ruajten pothuajse gjate ketij shekulli trajten qe ju dha atyre konferenca e Ambasadoreve ne 1912-1913, ne Londer. Me hapjen e punimeve t Konferencs s Ambasadorve n dhjetor 1912, mbrriti n Londr edhe nj delegacion i qeveris s Vlors, i kryesuar nga Ismail Qemali. konferenca e ambasadoreve ne londer projekt. Me fillimin e konfliktit ballkanik, shtja shqiptare u vu n qendr t lufts diplomatike ndrmjet Fuqive t Mdha. Q n fund t dhjetorit e n fillim t janarit, qeverit e shteteve aleate t Ballkanit ia paraqitn Konferencs pikpamjet mbi ndryshimet territoriale, q duhej t bheshin n Gadishull pas lufte. Duke e futur shtjen shqiptare n kuadrin e marrveshjes s Fuqive t Mdha dhe duke e ln zgjidhjen e saj vetm n kompetencn e tyre, asnjra prej ktyre Fuqive nuk iu prgjigj drejtprsdrejti dhe zyrtarisht krkesave telegrafike t Ismail Qemalit, t paraqitura m 28 nntor 1912 pr njohjen e pavarsis s Shqipris. Historia e Konsullit Haven dhe e mbeshtetjes qe SHBA vendosi t'i jape Qeverise se Tiranes Nga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer deri tek vrasja e Gjeneral Telinit. Katr personalitete shqiptare Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Et'hem Vlora, Mehmet Konica dal m 29 Mars 1913, koh kur u nisn me jahtin e Montpensierit nga skela e Vlors drejt Europs pr t mbrojtur interesat e vendit. Ajo ngarkoi Austro-Hungarin dhe Italin, si nj lshim pr interesat e tyre t posame n Shqipri, q t hartonin dhe t paraqitnin nj projekt t hollsishm t organizimit t shtetit autonom shqiptar. Evolucioni Darwinian i Kancerit Mjeket al. Greqia, prve krahinave greke t Thesalis, krkonte edhe viset e Shqipris s Jugut (t Vilajetit t Janins), t banuara nga popullsi shqiptare, kompaktsia e t cilave nuk cenohej nga grupet e vogla grekofone. Konferenca e Londrs, me shtjen e caktimit t kufirit shqiptaro-grek filloi t merret vetm nga gjysma e dyt e muajit mars t vitit 1913, pasi u arrit marrveshja pr kufijt verior e veri-lindor. Shqiptart kurr nuk do tia dalin ti prmirsojn padrejtsit historike ndaj tyre, pa e msuar historin e vet kombtare. Q n fund t dhjetorit e n fillim t janarit, qeverit e shteteve aleate t Ballkanit ia paraqitn Konferencs pikpamjet mbi ndryshimet territoriale, q duhej t bheshin n Gadishull pas lufte. Shqiptart, me vendimet antishqiptare t Kongresit t Berlinit (1878), t Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) dhe t Konferencs s Paqes n Paris (1919) u bn i vetmi popull n rruzullin toksor q kufizohet me vetveten, prkatsisht q ka pr fqinj vetveten. Secila sipas mnyrs s vet. Nga trungu i atdheut grshrt e rrobaqepsve t mbledhur n Londr, si u shpreh shtypi i kohs, shkputn krahinat m pjellore dhe q kishin qen vatra t rndsishme t Lvizjes kombtare. Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Eduard Grej. Me kta kufij mbetn jasht Shqipris trojet shqiptare t Kosovs, t Dibrs, t Maqedonis s sotme perndimore, t amris dhe viset e shkputura m par (Ulqini me rrethinn e vet, Tivari, Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Tuzi me Malsin). 1 Min Read. Klonimi Zhdukja e prindsis dhe . T vonuar historikisht, dihej qart se Evropa e krishter do ti konsideronte shqiptart, asgj m shum se mbetje turke n Ballkan, prues t interesit turk, arab dhe persian n Gadishull dhe popull q do t funksiononte me sistem oriental t vlerave. Rikomponimi i harts politike t gadishullit duhej br, jo n nivel t ambasadorve, por n nivel t prfaqsuesve m t lart t Fuqive t Mdha, me pjesmarrjen e Qeveris s Prkohshme t Vlors. . Kto fuqi u mblodhn n dhjetor 1912 si pasoj e sukseseve t ushtrive t Ligs Ballkanike kundr Me 17 dhjetor 1912,Konferenca e vendosi vetem per krijimin e nje Shqiperie autonome nen sovranitetin e sulltanit.Mirepo,me pas Austro-Hungaria dhe Italia ia paraqiten Konferences nje projekt te ri per pavaresine e plote te Shqiperise.Duke u mbeshtetur ne kete projekt,Konferenca vendosi,me 29 korrik 1913,qe Shqiperise t'i njihej pavaresia nen . Boshti antishqiptar famkeq i krimit Shkup-Beograd-Podgoric (Titograd) pandrprer arrestuan shqiptar, organizuan procese gjyqsore politike, i torturuan, i dnuan me dnime drakonike, i vran. Monarkia e dyfisht ishte vet nj konglomerat popujsh e kombesh n t cilin mohohej parimi i kombsis. Nje aventure e gjate e cila ka sunduar vazhdimisht gjate ketij shekulli gjithe mosmarreveshjet ne kete ane te Ballkanit. Me hapjen e punimeve t Konferencs s Ambasadorve n dhjetor 1912, mbrriti n Londr edhe nj delegacion i qeveris s Vlors, i kryesuar nga Ismail Qemali. Konferenca e Ambasadorve e rimori n shqyrtim shtjen e statusit t Shqipris dhe t organizimit t saj vetm n fillim t majit t vitit 1913. Ato kishin arritur nj marrveshje pr t propozuar shkputjen e plot t Shqipris nga Turqia. Konferenca e Londrs u ndoq nga delegatt e vendeve t Ligs ballkanike, prfshi Perandorin Osmane dhe Greqin, e cila nuk kishte nnshkruar armpushim. ne emer te perfaqesuesve te popullsise te te kater vilajeteve shqiptare, -duke perfs hire edhe ate te J .. te banuar ne shumicen e tij dermuese nga Shqiptaret. Konferenca e Ambasadoreve, 1913. Pastaj djali im, ti nuk e din se me sa pak mshir qeveriset sot bota". Ndrkaq, ambasadori i Francs Pol Kambon (Pierre Paul Cambon, 1843-1924) mendonte se me autoritetet kombtare, Vjena dhe Roma nnkuptonin Qeverin e Vlors, t ciln ai e quajti pseudo-qeveri e kryesuar nga Ismail Qemali. N kto rrethana Austro-Hungaria i njoftoi Fuqit e tjera se do t largohej fare nga Konferenca e Londrs, po qe se nuk arrihej marrveshje pr tia ln Shkodrn Shqipris. Derisa Kuvendi i Vlors e kishte shpallur shkputjen e Shqipris nga Turqia dhe pavarsin e saj t plot, Konferenca e Londrs vendosi ta linte at ende n kuadrin e Perandoris, duke ia njohur vetm t drejtn e autonomis s brendshme. caktimi i kufijve. Ajo pati disa ndrprerje t diktuara nga rifillimi i Lufts Ballkanike. N kundrshtim t hapur me parimin e kombsis dhe t vullnetit t popullsive vendase, nga trungu i Shqipris u shkputn Kosova dhe tokat e Shqipris lindore (t quajtura Maqedoni perndimore). Gruaja e tij, princesh Sofia e Saksonis (1885-1936) rridhte nga familja e njohur Gjika me origjin shqiptare. Kjo e kishte t mirn e saj ngase, duke e caktuar si fqinj t veriut Malin e Zi, i mbyllej rruga shtrirjes toksore t Serbis drejt Adriatikut. Konferenca filloi punimet n dhjetor 1912 n St James's Palace nn drejtimin e Sir Edward Grey. Vjena dhe Roma i dhan asaj njfar prkrahjeje, duke shpresuar secila, se do t mund ta prdorte pr politikn e vet n Shqipri. A do t hapen dyert pr puntort e huaj n RMV? Pra, ajo kishte dendsin m t ult n Evrop. Jeta dhe veprat e simbolit unikat t qndress aktive shqiptare, n Kosov dhe troje t , Copyright 2005 - 2023, T gjitha t drejtat e rezervuara, Xhelal Zejneli: KONFERENCA E AMBASADORVE N LONDR (17 dhjetor 1912 maj 1913) I, Behxhet Sh. Korrikut t vitit 1913,Konfernca e Londres e njohu shtetin gjysmak shqiptar t pavarur dhe vendosi edhe mbi statusin e tij (t Shqipris).Shqipria do t ishte nj Principat e pavarur dhe sovrane dhe si princ i saj u caktua Wilhelm von Wied, i cili kishte prejardhje nga nj familje princore gjermane. release date: april 22, 2021. Kufijte e Ballkanit ruajten pothuajse gjate ketij shekulli, trajten qe ju dha atyre Konferenca e Ambasadoreve me 1912-1913, ne Londer. Kto vise prfaqsonin krahinat bujqsore m pjellore dhe zinin siprfaqen agrare m t madhe t trojeve shqiptare. pr Italin, si nj baz pr deprtimin e mtejshm drejt Lindjes. N nj mas m t vogl, nn at t Greqis rreth 4000 km2 dhe t Malit t Zi rreth 2000 km2. Shumicn drmuese (rreth 95%) e prbnin shqiptart, kurse pakica prbhej nga minoritete t vogla greke (2,6%), vllahe (2,1%) dhe maqedonase (0,3%). Alpet e Shqiperise Welcome to Thethi Guide com. Vetm zri i Shqipris mbetej pa u dgjuar, pr arsye se formula e pavarsis vazhdonte t mos prfillej dhe Qeveria e Vlors mund t vepronte pak a shum nga jasht, pa e obliguar fare Konferencn dhe Fuqit pjesmarrse. A mban dikush prgjegjsi pr coptimin e trojeve shqiptare n Ballkan?! Gjetja e nj platforme disi t bashkrenduar pr shtjen shqiptare n bisedimet e fshehta, bri t mundur edhe marrveshjen e Gjasht Fuqive pr mbledhjen e prfaqsuesve t tyre n Londr, e cila do t shqyrtonte problemet kryesore t shtruara nga Lufta Ballkanike. Pr politikn e saj antishqiptare, prgjegjsi morale dhe politike duhet t mbaj Moska dhe ajo duhet t ulet n tryezn e t akuzuarve. * * * Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Grej. M 20 maj 1913 Konferenca arriti n parim marrveshjen mbi pavarsin e Shqipris. Nj foto e rrall n historin e kombit shqiptar. Ky projekt vec Gjermanise u mbeshtet edhe nga Italia. M 11 Janar t atij viti, patrioti Hasan Prishtina paralajmroi n Parlamentin turk pr nj kryengritje t re n Shqipri, po t mos plotsoheshin krkesat shqiptare. Q n ditn e par t punimeve t saj, Konferenca e mori n shqyrtim shtjen shqiptare. Tokat shqiptare u prdorn nga Fuqit e Mdha si monedh kmbimi pr t fashitur kontradiktat e tyre n kt zon dhe pr t knaqur pretendimet e shteteve ballkanike. Coptimi i Shqipris sht nj barr e rnd pr kombin shqiptar, e cila ka shtyr shum atdhetar q pas coptimit t punojn politikisht e me prpjekje t armatosur, pr ribashkimin e kombit shqiptar. Tirana zyrtare duhet ti paraqes krkes Brukselit q Parlamenti Evropian t miratoj nj rezolut me t ciln do ti krkonte falje kombit shqiptar n Ballkan pr vendimet antishqiptare t Kongresit t Berlinit, t Konferencs s Ambasadorve n Londr dhe t Konferencs s Paqes n Paris. N nj mas m t vogl, nn at t Greqis rreth 4000 km2 dhe t Malit t Zi rreth 2000 km2. Gjermania u prfaqsua nga ambasadori Lihnovski (Karl Max, Prince Lichnowsky, 8 mars 1860 27 shkurt 1928). BalkanWeb. Nga trungu i saj u shkputn krahina t tra (Kosova n veri, amria n jug), t cilat, jo vetm prfaqsonin trevat bujqsore m pjellore me nntokn shum t pasur, por edhe kishin qen vatra t rndsishme t lvizjes kombtare dhe kishin dhn kontribut t muar n luftn me arm pr lirimin e vendit nga zgjedha osmane. Pr aneksimin e ktyre tokave, diplomacia greke dhe shtypi shovinist grek zhvilluan nj fushat t gjer brenda dhe jasht Greqis. Fuqit e tjera, me prjashtim t Rusis, e pranuan kt propozim, t bindura se prania e Turqis n pjesn perndimore t Ballkanit, tanim ishte e pamundur. Ktu u ndeshn, si krkesat e palve t interesuara drejtprsdrejti, ashtu edhe pikpamjet e Fuqive q qndronin prapa tyre. Q n ditn e par t punimeve t saj, Konferenca e mori n shqyrtim shtjen shqiptare. T ndodhur prball trysnis s Fuqive dhe t lvizjes shqiptare pr t mbrojtur truallin kombtar, aleatt ballkanik u detyruan t pranonin autonomin e Shqipris. 109 vjet m par filloi punimet Konferenca e Londrs. Italia merrte rolin kryesor gjat diskutimit t kufirit n jug. M 29 korrik 1913 Shqipria u njoh nga Konferenca e Ambasadorve si principat sovrane, duke prjashtuar do lidhje vartsie nga Perandoria Osmane. Por, jo t gjitha Fuqit e Mdha mbajtn q n fillim nj qndrim mohues ndaj Qeveris s Prkohshme. Come stay with us for the ultimate Airbnb experience. dhe ekonomike ,fuqite e ballkanit zbarkuan ne Londer ne 1912 ,ku qe mbledh Konferenca e Ambasadoreve . 12:16 - 13 Dhjetor. Konferenca filloi punimet n dhjetor 1912 n St James's Palace nn drejtimin e Sir Edward Grey. Konferenca e ambasadorve n Londr, mbajtur n 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si "Konferenca e Paqes n Londr", ishte nj takim ndrkombtar i gjasht Fuqive t Mdha t asaj kohe;Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia. Secila sipas mnyrs s vet. [1] Ish i drguari i BE-s pr Kosovn, Ambasadori Wolfgang Petritsch, e ka cilsuar propozimin franko-gjerman si nj hap t ndrmjetm drejt njohjes reciproke ndrmjet Kosovs dhe Serbis. Tokat shqiptare u prdorn nga Fuqit e Mdha si monedh kmbimi pr t fashitur kontradiktat e tyre n kt zon dhe pr t knaqur pretendimet e shteteve ballkanike. Britania u prfaqsua nga ministri i jashtm i saj Eduard Grej (Edward Grey, Viscount Grey of Fallodon, 25 prill 1862 7 shtator 1933), i cili ishte bashkrendues i punimeve t Konferencs s Londrs. Italia ndrkaq, n qndrimet e Fuqive t Antants lidhur me caktimin e kufijve jugor t Shqipris n dobi t Greqis, shihte prekjen e interesave strategjik t saj, ndaj nguli kmb pr pranimin e projektit t vet, t pranuar edhe nga Vjena. Ky artikull sht rreth Pr artikuj t ngjashm shiko: Konferenca e Londrs (19121913) (disambiguation), Lufta e par dhe e dyt Ballkanike si dhe Konferenca e Londrs (1912-1913), https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Konferenca_e_Londrs_(19121913)&oldid=2485775. Si pasoj e padrejtsive historike ndaj shqiptarve, sa ka shqiptar n Ballkan, po aq ka edhe n ngulimet historike t shqiptarve dhe n diaspor n Evrop, n Turqi, n ShBA, n Australi etj. 3. M t interesuara n kt shtje ishin tri Fuqit: Austro-Hungaria, Italia dhe Rusia. Rikomponimi i harts politike t gadishullit duhej br, jo n nivel t ambasadorve, por n nivel t prfaqsuesve m t lart t Fuqive t Mdha, me pjesmarrjen e Qeveris s Prkohshme t Vlors. shadwell, london crime; lord capulet character traits; Britania e Madhe u perfaqesua nga ministri i jashtem i saj Grey. All Rights Reserved. Numri i prgjithshm i popullsis shqiptare t trungut etnik dhe t brezit ansor arrinte kshtu n 1.515.000. Nga prononcimi i ministrit t jashtm t Anglis, kryetarit t Konferencs s Ambasadorve, pranohet trthorazi padrejtsia e vendimeve pr kufijt e Shqipris. Nga fundi i prillit t vitit 1913, garnizoni turk i Shkodrs kapitulloi. (Kjo i ngjan Kosovs s sotme).Konfernca, gjithashtu vendosi mbi . 0. Pr disa aspekte t Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) Sr Eduard Grej shkruan edhe n librin e tij Memoires (Kujtime), botuar nga Payot, Londr, 1925. Sipas tij, Shqipria duhej t ishte nj kurban i domosdoshm n altarin e paqes evropiane. Nga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer deri tek vrasja e Gjeneral Telinit. Ta fillojm nismn Asociacioni i Komunave m Shumic, Grubi: Filluan negociatat me Bechtel-Enka pr Korridorin 8, Zekolli: Ali Ahmeti duhet t reflektoj nga skenat n Saraj, Asllanaj tregon se ka shkruan n pllakn e gjetur n Shkup, Mexhiti: Ahmeti le ta mbaj Grubin nse i ka borxh. Krkesa e Vjens pr tia ln Shkodrn Shqipris ndeshi n kundrshtimin e vendosur t Rusis, t prkrahur nga Franca, nga Anglia dhe, n kt pik, edhe nga Italia. Menu. Kombi shqiptar nuk mund t vuante fatin e sundimit turk n Ballkan. Politika amerikane me presidentin Klinton e dominoi trsisht Perndimin kur shkputi shqiptart e Kosovs nga Serbia. [5] N veanti Vilajeti i Kosovs iu dha Serbis dhe amria Greqis.[5]. Pas shum diskutimesh, m 29 korrik 1913, ambasadort morrn nj vendim formal pr t njohur Principatn e Shqipris si shtet sovran t pavarur nga Perandoria Osmane. T njjtn politik antishqiptare, Moska vazhdon ta ndjek edhe sot, kur thot se nuk do ta njoh pavarsin e Kosovs dhe se do ta parandaloj antarsimin e saj n OKB. * * * N t shtroheshin krkesat e ligjshme t Shqipris. SHQIPERIA 1878-1944 DEKLARATE E GRUPIT KOMUNIST TE SHKODRES, DHJETOR 1938 ( Me rastin e 14 vjetorit te marrjes se pushtetit nga Mbreti Ahmed Zogu) . M 1912, n 1 km2 banonin rreth 25 banor. konferenca e ambasadoreve ne londer projekt. Me mbshtetjen q ua dhan shqiptarve kancelarit evropiane n Londr, n Paris dhe n Berlin, e prmirsuan vetm pjesrisht fajin historik t tyre ndaj shqiptarve. Me mbshtetjen q ua dhan shqiptarve kancelarit evropiane n Londr, n Paris dhe n Berlin, e prmirsuan vetm pjesrisht fajin historik t tyre ndaj shqiptarve. Sipas tij, Shqipria duhej t ishte nj kurban i domosdoshm n altarin e paqes evropiane. Italia u prfaqsua nga ambasadori Imperiali (Guglielmo Imperiali di Francavilla, 1858-1944). KONFERENCA E AMBASADORVE N LONDR (1913) Postime te ngjashme. Pr pikn e par ambasadort vendosn t krijohej nj Shqipri autonome nn sovranitetin ose suzerenitetin e sulltanit, q ajo t vihej nn garancin dhe kontrollin ekskluziv t Gjasht Fuqive dhe t shpallej asnjanse. Por, jo t gjitha Fuqit e Mdha mbajtn q n fillim nj qndrim mohues ndaj Qeveris s Prkohshme. M 15 korrik 1913 u paraqit n Konferenc nj projekt i ri austro-italian, sipas t cilit, derisa t caktohej princi q do t qeveriste Shqiprin, Fuqit e Mdha do t duhej t bazoheshin n autoritetet kombtare t Shqipris. Ajo pranoi t mos ngulte kmb pr daljen toksore t Serbis n Adriatik, por t knaqej vetm me daljen e saj ekonomike n det; Austro-Hungaria u bashkua me krkesn e Rusis, t prkrahur aktivisht edhe nga Franca, pr t krijuar nj shtet shqiptar autonom t varur nga Turqia, gj q ajo e kishte parashikuar qysh m par, si nj variant t mundshm t zgjidhjes s shtjes shqiptare, krahas asaj t pavarsis. Por, kur u dhan shpjegimet e rastit, ambasadort e Austro-Hungaris dhe t Italis u shprehn pr pavarsin e plot t Shqipris. Konferencs s Ambasadorve n Londr i paraqiti nj Memorandum edhe Qeveria e Vlors. Kto fuqi u mblodhn n dhjetor 1912 si p Qeveria serbe, nga ana tjetr, prfshinte n listn e krkesave t saj edhe krahinat shqiptare t Kosovs si dhe tokat e banuara nga shqiptar n Maqedoni. LONDER- Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n dhjetor t 1912-s, duke vazhduar deri m 29 korrik 1913. aut). N rrethana t reja, t krijuara nga shembja e sundimit osman n Ballkan, Shqipria merrte rndsi t veant n politikn ballkanike: pr Austro-Hungarin, si nj gardh q do t pengonte shtrirjen e sllavizmit n Gadishull dhe si nj ur pr t dal n Selanik; ndrsa Konferencs s Ambasadorve n Londr i paraqiti nj Memorandum edhe Qeveria e Vlors. Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Grej. Porta e Lart, ashtu sikurse Fuqit e Mdha, nuk e njohu vendimin e Kuvendit t Vlors pr pavarsi. how many kids does james brown have; broad college of business acceptance rate +91 99252 51980. edgewood ky soccer league. Aventura per vendosjen e kufijve te Shqiperise dhe humbja e gjysmes se territoreve. Disa muaj m von, u vendos prgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i Shqipris. Ka studiues q thon se me vendimet e Konferencs s Ambasadorve, mbeti jasht Shqipris 2/3 e trojeve etnike shqiptare. Sipas disa studiuesve, nn sundimin serb kan mbetur 24.000 km2 territor shqiptar. Nga trungu i atdheut grshrt e rrobaqepsve t mbledhur n Londr, si u shpreh shtypi i kohs, shkputn krahinat m pjellore dhe q kishin qen vatra t rndsishme t Lvizjes kombtare. Tirana zyrtare duhet ti paraqes krkes Brukselit q Parlamenti Evropian t miratoj nj rezolut me t ciln do ti krkonte falje kombit shqiptar n Ballkan pr vendimet antishqiptare t Kongresit t Berlinit, t Konferencs s Ambasadorve n Londr dhe t Konferencs s Paqes n Paris. Pr politikn e saj antishqiptare, prgjegjsi morale dhe politike duhet t mbaj Moska dhe ajo duhet t ulet n tryezn e t akuzuarve. Shnim: suzeren, suzerenitet n epokn feudale, sundimtari m i lart i vasalve t varur; shteti q ka sovranitet mbi nj territor. M 19 mars 1913, prfaqsuesi i Italis paraqiti n Konferenc projektin e bashkrenduar austro-italian. Me kufijt q u caktuan n Londr, brenda Shqipris u prfshi afrsisht gjysma e trojeve dhe e popullsis shqiptare. Shqiptart, vet jan fajtor pr tragjedin e vet kombtare. Ata vizituan Romn, Parisin dhe Londrn dhe zhvilluan [] Shqiptart kurr nuk duhet t lejojn e t bhen regio inferiores e Turqis n Ballkan. KDPolitik. Fuqit e Mdha nuk e njohn asnjher qeverin e Vlors. konferenca e ambasadoreve ne londer projekt. ?Si e izoluam Sadik Premten n Paris n ditt e. Konferenca e Paqes n Paris 24 gusht 1946 n ambientet e. Free Download Here Tv Shqip Live Shiko Live Te Gjitha Kanalet Shqiptare Ne. Duke qen i pamundur studimi i hartave etnografike, vendimi q mori konferenca qe mbi argumente strategjike, ekonomike e politike. Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet m 13 dhjetor t 1912-s, duke vazhduar deri m 29 korrik 1913. Gjat bisedimeve n prapasken u prcaktuan grosso modo, zgjidhjet e kompromisit: Rusia hoqi dor nga plani i saj pr ndarjen e t gjitha tokave shqiptare ndrmjet aleatve fitimtar (Serbis, Greqis, Bullgaris dhe Malit t Zi) dhe u pajtua me iden e krijimit t nj shteti shqiptar. Austro-Hungaria u bashkua me krkesn e Rusis, t prkrahur aktivisht edhe nga Franca, pr t krijuar nj shtet shqiptar autonom t varur nga Turqia, gj q ajo e kishte parashikuar qysh m par, si nj variant t mundshm t zgjidhjes s shtjes shqiptare, krahas asaj t pavarsis. roller coaster derails caught on tape,